הוצאת ויזה לארצות הברית | המדריך המלא

ארה"ב היא יעד נחשק עבור ישראלים רבים מסיבות שונות: טיול, לימודים, עבודה, עסקים ועוד. בעוד שתושבי מדינות שונות יכולים להיכנס בשערי אמריקה ללא כל צורך בויזה, לישראלים אין ויתורים בעניין הזה – יש לצלוח מספר משוכות בדרך לקבלת הויזה לארה"ב, ומדובר בתהליך בירורקרטי לא זול ולא פשוט.

איזה סוגי ויזה קיימים?
1. ויזת מבקר B1/B2 – ויזת תיירות או עסקים. זו הויזה הפופולארית ביותר המשמשת לנסיעות תחומות בזמן, לרוב קצר. 1B ניתנת לכל ישראלי שמעוניין לטייל בארה"ב, לבקר חברים, בני משפחה, לקבל טיפולים רפואיים או להשתתף בפעילות חברתית כלשהי. על בעלי ויזה זו חל איסור חמור לעסוק בלימודים או בעבודה, גם אם בחינם. 2B זו ויזה שניתנת לביקור בארה"ב שמטרתו עסקית. מדובר בנסיעות עבודה הכוללות פגישות עסקיות, מפגש עם לקוחות, לקיחת חלק בכנסים או בתערוכות, מתן שירות ללקוחות, מתן הרצאות שלא בשכר או ניהול מחקרים למשך זמן קצר, גם כן ללא קבלת שכר.
2. ויזת סטודנט (M/F) – ויזה זו מעניקה אישור על ידי שגרירות ארה"ב לזרים שהתקבלו ללימודים באוניברסיטה, מכללה או מוסד אקדמי גבוה אחר בארה"ב, לשהות באמריקה לטובת הלימודים.
3. ויזות חילופי סטודנטים (J) – מדובר בויזות שמיועדות לחילופי סטודנטים או למבקרים בארה"ב לצורך קורס, הכשרה או מחקר. ההגדרה חלה גם על מדריכים ישראלים במחנות קיץ ותוכניות התמחות של סטודנטים במוסדות אקדמיים גבוהים.
4. ויזת אנשי צוות (D/1-C) – ויזה הניתנת לעובדים בחברות תעופה בינלאומיות שצריכים לקבל אשרת שהייה בארה"ב.
5. ויזה עבור אנשי דת (R) – ויזה הניתנת לחבר בארגון דתי כלשהו במשך שנתיים לפחות. ויזה זו ניתנת לרוב לכמרים, חזנים, רבנים, מדריכים רוחניים וכדומה.
6. ויזת אישור עבודה (H, L, O, P, Q) – כל המעוניין לעבוד בארה"ב זקוק לויזת עבודה, אפילו אם מדובר בעבודה זמנית. יש מספר סוגים של ויזה בהתאם לסוג העיסוק וצריך אישור מהמעסיק בארה"ב. במקרה זה יש לקבל גם אישור עבודה וגם אישור כניסה לאמריקה.

ויזת תייר לארה"ב היא הויזה הפופולארית ביותר ולמעלה מ-90% מהישראלים מגישים בקשה לויזה מסוג זה.
בהנחה שאתם מעוניינים בויזה תייר,
מה השלבים שתעברו לקבלת ויזה לארה"ב?

1. מילוי טופס בקשה הנקרא DS-160  באתר השגרירות.
2. תשלום האגרה לויזה.
3. קביעת מועד ריאיון בשגרירות.
4. הגעה ליום הריאיון בשגרירות ארה"ב.
5. קבלת הדרכון והויזה בחזרה לביתכם.

כמה זמן לוקח להוציא ויזה לארה"ב?
תהליך ההוצאה של הויזה לוקח זמן – צריך למלא טפסים ולקבוע מועד לריאיון, ואחר כך לחכות שהדרכון יחזור בדואר עם הויזה הנחשקת. זה יכול לקחת לפחות כמה שבועות עד חודש וחצי. קחו בחשבון שיש תקופות עמוסות יותר כמו לקראת חג פסח, חופשת הקיץ וחגי תשרי. עדיף להוציא ויזה במועד רגוע כי אז הרבה יותר קל לקבוע מועד לריאיון ולא תהיו בהיסטריית הרגע האחרון לגבי מועד קבלת הויזה.
 

טופס DS-160
זו טופס רשמי ואלקטרוני שתצטרכו למלא באתר של השגרירות המנוסח רוב ככולו באנגלית. תתכוננו למלא טופס ארוך מאוד שכולל שדות של פרטים אישיים, מידע אודות סיבות הביקור בארה"ב, מקצוע, שאלות ביטחוניות וכדומה. אל דאגה, אם אתם צריכים תרגום לעברית פשוט יש לעמוד עם הסמן של העכבר על השורה הספציפית ויופיע פופ אפ עם תרגום. למרות זאת, צריך למלא את הטופס רק באנגלית.

בתחילת מילוי הטופס עליכם לבחור את המקום המתאים עבורכם לעבור את הריאיון – תושבי ירושלים ויישובים מעבר לקו הירוק צריכים לבחור את הקונסוליה האמריקאית בירושלים, וכל השאר את השגרירות בתל אביב. שימו לב כי לכל טופס יש קוד זיהוי משלו וחשוב להעתיק אותו – אם תרצו לעשות הפסקה ולמלא את המשך הטופס במועד אחר תצטרכו לרשום את הקוד הזה. עוד דבר חשוב – אם לא תגעו בטופס בכלל במשך 20 דקות הוא יאופס ולא יהיה מנוס מלמלא את הכול מחדש! כמו כן, אם במשך 30 ימים ממועד תחילת מילוי הטופס לא סיימתם למלא אותו גם כן תצטרכו למלא טופס חדש מאפס. הכי טוב לשמור את הטופס בקובץ על המחשב כך שתוכלו למלא אותו בזמן הפנוי שלכם. חשוב למלא את הטופס במלוא תשומת הלב והדיוק, כי לכל משפט שתכתבו בו יש משמעות שיכולה להטות את הכף האם לאשר לכם ויזה או לא.

בכל מקרה, חשוב שתדעו שכל עוד לא הגשתם את הטופס באופן סופי ניתן לחזור שלבים, לשנות תשובות ולתקן טעויות. רק כאשר אתם משוכנעים שעניתם לשביעות רצונכם שלחו אותו, ואז יעלה דף אישור עם ברקוד ותמונה שלכם. מאיפה התמונה? ובכן, במסגרת מילוי הטופס תצטרכו להעלות תמונה שלכם לפי ההוראות הבאות: תמונת דרכון בגודל 5*5, צבעונית, מעודכנת, בה נראות הפנים במלואן וחשוב מאוד – ללא משקפי ראייה.

כאן נמצא הטופס הרשמי שיש למלא: ceac.state.gov/GENNIV
וזה אתר השגרירות האמריקאית בשפה העברית: il.usembassy.gov/he

איפה משלמים את האגרה?

השלב הבא וההכרחי בתהליך הוצאת הויזה לארה"ב הוא תשלום האגרה. את האגרה משלמים באתר ייעודי של השגרירות, שזו כתובתו
https://ais.usvisa-info.com/en-il/niv/information/fee
אתם צריכים ליצור באתר חשבון חדש ולמלא פרטים אישיים. בנוסף לכך, עליכם לבחור דרך למשלוח מסמכים כי בשגרירות ייקחו לכם את הדרכון ובתקווה ישיבו לכם אותו עם הוויזה המיוחלת בפנים. יש אפשרות לבחור בשירות שליחים ולהוסיף על כך תשלום באגרת הוויזה (מומלץ כי לכו תדעו לאן הדרכון שלכם יגיע בדואר ישראל).
בשלב התשלום באתר תיפרדו מ-160 דולר (זה המחיר נכון לעתה). אפשר לקבל שובר לתשלום בדואר או פשוט לשלם באמצעות כרטיס אשראי מסוג ויזה או מאסטרכארד (הם ורק הם הסוגים המתקבלים), ואפשר גם לשלם בטלפון. אגב, אי אפשר לחלק את האגרה לתשלומים.

האם תשלום האגרה יושב לי אם הויזה לא תאושר?
למרבה הצער, לא. משלמים ומקווים לטוב...

איך קובעים ריאיון בשגרירות?

שילמתם את האגרה? יופי, עכשיו אתם יכולים להיכנס למערכת קביעת הראיונות. יש אתר לקביעת תורים לשגרירות בתל אביב ויש אתר דומה לקונסוליה בירושלים. בהתאם למקום שבחרתם מלכתחילה להתראיין בו (בטופס הרשמי הראשון שמילאתם) אתם נכנסים לאתר הרלוונטי. שם אתם בוחרים תאריך ושעה שנוחה לכם לריאיון (קחו בחשבון שביום הריאיון לא באמת תיכנסו בשעה הזו אלא כמה שעות אחרי... אבל עדיין, צריך להגיע בזמן הנקוב). בסופו של דבר תקבלו מספר אישור וקבלה על התשלום – הדפיסו אותם, כי לא יקבלו אתכם בריאיון בשגרירות בלי האישורים הללו!
דרך אגב, אפשר לשנות את תאריך הריאיון דרך המערכת לקביעת ראיונות כל עוד לא עבר המועד המצוין בדף האישור שהמערכת הנפיקה. אם לא יכולתם להגיע לריאיון, תצטרכו לפנות בטלפון או בדוא"ל לשגרירות ולבקש מועד חדש.

יום הריאיון

בשעה טובה הגיע יום הריאיון שלכם בשגרירות בתל אביב או בקונסוליה בירושלים. יש כמה דברים שחשוב שתדעו לקראת היום הזה – קודם כל להגיע בזמן, לפחות רבע שעה לפני הזמן שנקבע, וגם מה להביא, וגם מה לא להביא...

אילו מסמכים יש להביא ליום הריאיון בשגרירות?
1. אישור מודפס על מילוי טופס הבקשה DS-160 (ברקוד עם תמונה שלכם)
2. מכתב הזימון לריאיון
3. דרכון ישן ונוכחי – שהדרכון הנוכחי יהיה בתוקף של 6 חודשים לאחר מועד הכניסה לארה"ב
4. תמונה בצבע שלכם בגודל 5*5
5. קבלה מרשות הדואר עבור תשלום האגרה

בנוסף, יש להביא עמכם כל מסמך שמעיד שיש לכם סיבה טובה לחזור לארץ בתום הטיול הקצר בארה"ב. איזה מסמכים למשל כדאי להביא?
1. מכתב מקורי מהמעסיק שלכם, מודפס על גבי נייר החברה, שיש בו פירוט של משך זמן בו אתם עובדים בחברה והמלצה לגבי המשך ההעסקה שלכם בה. מומלץ גם לצרף שלושה תלושי שכר אחרונים ממקום העבודה.
2. תדפיסי עובר ושב של חשבון הבנק של שלושה חודשים אחורה לפחות כולל פירוט של חסכונות.
3. אם אתם סטודנטים הצטיידו במכתב המעיד על מצב לימודיכם – ואם אתם עתידים להתחיל ללמוד אז מכתב ההרשמה או הקבלה ללימודים. ניתן להוסיף אף ולהביא אישור תשלום על שכר הלימוד באוניברסיטה ומכתב מן המוסד האקדמי המאשר את הרישום שלכם אליו.
4. אם אתם אנשי צבא, בחובה או בקבע, הצטיידו במכתב מן המפקד שלכם שמאפשר כי אתם בשירות עד לתאריך ספציפי.
5. אם כבר ביצעתם הזמנה למלון בארה"ב, הביאו את אישור ההזמנה מהמלון.
6. אם אתם עצמאיים, הביאו עמכם את רישיון העסק, רשימת עובדים פעילים בעסק אם יש, אישור חתום על ידי רואה החשבון שלכם בו מתואר אופי העסק, כמה שנים הוא קיים וכמה העסק מרוויח בנטו.
7. מסמכים נוספים שמעידים על זיקה לארץ – בעלות על רכב או דירה, חוזה שכר דירה ועוד.

מה לא להביא אתכם לשגרירות?
מסיבות השמורות עם שגרירות ארצות הברית אסור להכניס תיקים מכל סוג פנימה. רק ניילונית עם כל המסמכים שאתם צריכים להביא אתכם. אסור גם להביא כל ציוד אלקטרוני כמו דיסק און קי, טלפון סלולרי (!), בקבוקי שתייה עם נוזלים, גפרורים, מצתים, שפתונים ועוד. מקסימום מותר להביא ספר שיעביר לכם את זמן ההמתנה הארוך. קחו בחשבון שאין בשגרירות שמירת חפצים. קצת בעייתי, ללא ספק.

יש מספר תחנות בתוך מתחם השגרירות ובכל אחת יש תור ארוך אז כדאי לבוא בנעליים נוחות. קודם כל יבקשו מכם להראות את טופס הבקשה, הדרכון והתמונה שלכם. לאחר מכן ייקחו מכם טביעות אצבע. למה? החוק האמריקאי דורש כי מועמדים לוויזה בגילאי 14-80 יתנו טביעות אצבע באופן ביומטרי.

מה קורה בריאיון האישי?

השלב האחרון בתהליך, לאחר כמה שעות המתנה, יהיה הריאיון האישי. הריאיון מתנהל בתוך עמדה מול חלון זכוכית עם נציג הקונסוליה האמריקאית. נציג יהיה דובר אנגלית, רוב הסיכויים, אבל לפעמים יש מזל ומדובר בדובר עברית או אפילו רוסית. בסך הכול מדובר בריאיון בן דקות ספורות. הנציג יברר מה מטרת הנסיעה עם שאלות שונות. חשוב לענות תשובות קצרות ורלוונטיות, בסבלנות ובצורה מכובדת, מבלי להילחץ. היו שקופים לחלוטין עם הנציג ואל תסתירו דבר. יש מצב טוב שכבר בסיום הריאיון הנציג יודיע לכם אם הבקשה לוויזה מאושרת. אבל, לא תקבלו את הוויזה מיד! הנציג ישאיר אצלו את טופס הבקשה שלכם וגם את הדרכון, על מנת להנפיק את הויזה בתוך הדרכון. את הדרכון תקבלו במקרה הטוב תוך עשרה ימים ובמקרה הפחות טוב והעמוס בשגרירות תוך חודש וחצי.

איך מבררים את סטטוס התהליך?

תוכלו לעקוב אחרי סטטוס הטיפול בכם באמצעות מוקד הפניות של השגרירות (03-5197475) או דרך אתר האינטרנט שלהם: https://il.usembassy.gov/he/visas-he/administrative-processing/

הוצאת ויזה למשפחה

משפחות רבות רוצות לצאת לטיול בארה"ב. כל בני המשפחה צריכים לקבל אישורי ויזה נפרדים לכל אחד ואחד מהם, וגם על כל בקשה יש לשלם אגרה בסך 160 דולר. מועד הריאיון בשגרירות יתקיים לכל בני המשפחה יחדיו, אלא אם יעלה צורך כלשהו לשנות זאת מצד מישהו מהמשפחה.
בכל מקרה, ילדים מתחת לגיל 14 אינם נדרשים להתייצבות לריאיון – התהליך שלהם יושלם באמצעות קבלת כל המסמכים הדרושים.
לפחות בן משפחה אחד בן למעלה מגיל 14 יגיע לשגרירות לריאיון כאשר עמו כל הדרכונים והמסמכים של בני המשפחה הקטינים.

הוצאת ויזה לילדים ולתינוקות

כל אדם שנכנס בשערי ארצות הברית צריך ויזה כחוק, גם אם הוא ילד או תינוק. ויזה לתינוק תינתן בהתאם למעמד ההורים המגדלים אותו. אם לאחד מההורים יש אזרחות אמריקאית יש לפנות בשגרירות למחלקה שמסייעת לאזרחים אמריקאים כדי להגיש בקשה לויזה עבור הילד.
אבל אם אתם ישראלים נטולי אזרחות אמריקאית, בשלב הריאיון האישי שלכם בשגרירות הוסיפו את הבקשה לויזה גם עבור הילד. אם כבר יש לכם ויזה והתינוק נולד לאחר קבלתה אתם צריכים להגיש בקשה על ידי דואר שליחים. בכל מקרה אתם לא צריכים להביא אתכם את התינוק אל השגרירות למעט מקרים נדירים שמבקשים מכם לעשות זאת.

איזה מסמכים צריך בשביל תינוקות וילדים?
1. דרכון לתינוק עם תוקף של חצי שנה לפחות.
2. טופס שנקרא EVAF שיש למלא באמצעות המחשב.
3. שתי תמונות של התינוק בגודל 5*5 (מומלץ לצלם בחנות צילום שם מכירים את הדרישות של השגרירות).
4. תשלום אגרה ששולמה ברשות הדואר.
5. צירוף של שלושה תלושי שכר של אחד מההורים. עדיף אפילו של שניהם.
6. אם לאחד מההורים יש ויזה יש לצרף צילום שלה, ובמידה ולאחד מההורים אין ויזה והוא לא מעוניין להצטרף לנסיעה לארה"ב יש לצרף מכתב בו כתוב שההורה מאשר את נסיעת הילד לארה"ב.
ללא אפילו אחד מן המסמכים הללו שגרירות ארה"ב לא תאשר את נסיעת הילד.
מהו תוקף ויזה לארה"ב?

התוקף של ויזה לארה"ב לרוב הינו עד 10 שנים, ומאפשר שהות של עד חצי שנה בכל פעם באמריקה. אם התוקף של הויזה שלכם פג אחרי שנת 2008 לא תצטרכו לעבור ריאיון אישי פעם נוספת ותוכלו להאריך את תוקף הויזה ללא הגעה אל שגרירות ארה"ב.

כשאתם שוהים בארה"ב עליכם לוודא שהויזה שלכם אכן בתוקף, אם תוקף הויזה עומד לפוג תצטרכו לחזור בזמן לארץ. שהייה מעבר לזמן הנקוב בויזה נחשב ללא חוקי ועלול ליצור לכם בעיות אם תבקשו לחדש את הויזה פעם נוספת.

מה תוקף הויזה לארה"ב לחיילים או מועמדים לשירות ביטחון?

חיילים ומלש"בים יכולים לקבל תוקף קצת יותר מאשר 10 שנים על פי שיקול דעת של השגרירות. כל מקרה נבחן באופן אישי לגופו בין כותלי השגרירות.

חידוש ויזה לארה"ב

הסתכלתם בדכרון והתחוור לכם שהוא לא בתוקף או בויזה כבר לא בתוקף? אתם לא מוצאים בכלל את הדרכון? הויזה נרטבה או נשחקה לחלוטין? הדרכון נגנב? אבד? בכל הנסיבות הללו אין מנוס מלחדש את הויזה לארה"ב.

גם חידוש ויזה הוא תהליך שאינו קצר – מדובר בתהליך זהה לזה של הגשת בקשה לויזה חדשה, ואף אחד לא מבטיח לכם שתקבלו אישור אוטומטי לויזה. צריך שוב למלא טופס בקשה לויזה חדשה, לשלם את האגרה ולהביא את כל המסמכים לריאיון האישי. בין המסמכים – דרכונים קודמים עם ויזות לארה"ב, גם אם הם לא בתוקף, וגם אם יש ברשותכם דרכונים זרים.
אם הויזה נגנבה או אבדה מומלץ להציג דו"ח משטרה חתום המעיד על כך. אם הדרכון נגנב, הציגו רשימה מפורטת של כניסות ויציאות ממשרד הפנים.

מה עושים עם תוקף הדרכון פג אבל הויזה עדיין בתוקף?

תשמחו לשמוע שגם אם פג התוקף של הדרכון, אשרת הכניסה שלכם לארה"ב עדיין בתוקף. פשוט יהיה עליכם להציג תמיד במעברי גבול את הדרכון הישן עם הויזה שבתוקף, לצד הצגה של הדרכון החדש.

ויזה לבעלי דרכון אירופאי

החיים קלים יותר לבעלי דרכון אירופאי! ארה"ב מתירה לחלק מבעלי הדרכונים כניסה בשעריה ללא כל צורך באישור בויזה או הקלות משמעותיות בתהליך הוצאת הויזה. עם זאת, לא כל דרכון אירופאי זכאי להכניס אתכם בקלות לארה"ב. מומלץ בכל מקרה ומקרה לגופו לבדוק מול השגרירות מה זכויות הויזה של בעלי הדרכון, שהרי תנאי הויזה משתנים מעת לעת וממדינה למדינה. אבל באופן כללי, בעלי דרכון אירופאי אינם נאלצים להתמודד עם תנאים מחמירים עד לקבלת הויזה לארה"ב. כיף לכם אם יש לכם דרכון כזה...
כל הזכויות שמורות לדקה התשעים בע"מ. סימן מסחר רשום.

TripAdvisor