השכרת רכב

כל מה שכדאי לדעת על השכרת רכב בחו"ל
השכרת רכב בחו"ל מאפשרת לך להגיע למחוזות שלא תוכל להגיע אליהם באמצעות אוטובוס או רכבת. עם רכב תוכל לעצור בכל נקודה בטיול, ליהנות מהנוף ולהתוודע למקומות מפתיעים וחדשים לאורך הדרך. ברם השכרת רכב אינה כה קלה – זה לא שפשוט מקבלים את המפתחות ויוצאים לנסיעה. יש הרבה דברים שכדאי לדעת על תהליך ההשכרה, בחירת הרכב והשוואת המחירים בין חברות. הרי לכם כל הטיפים החשובים בנושא:

1. מרבית המשפחות מזמינות רכב לרגל חופשה בחו"ל ביולי-אוגוסט. אם החופשה שלכם מתוכננת לקיץ כדאי להשכיר רכב כמה שיותר זמן מראש. ככל שמועד ההשכרה נעשה קרוב המחירים נוסקים. כדאי להיערך בהתאם גם לקראת חופשה בחגי תשרי. הזמנה ברגע האחרון תמיד תעלה לכם יותר, והרבה יותר.
2. בחירת מכונית שמתאימה לכם – לא מעט שוכרים בעת השכרת רכב בחו"ל בוחרים במכונית הגדולה ביותר שעומדת בתקציב שלהם – מכוניות מנהלים או מיני-ואנים. למעשה, כל שהמכונית צריכה להסיע הם שני אנשים ושתי מזוודות. אז למה לשכור מכונית כל כך גדולה? עדיף לשכור מכונית שיהיה קודם קל הכי נוח וקל לנהוג בה. אם אתם רגילים לנהוג במכונית קטנה ועתידים לנסוע בעיירות שיש בהן סימטאות צרות, אתם תודו לנו על הטיפ הזה. גם לא מומלץ לשכור מכונית עם גיר ידני, אם אתם לא רגילים לזה.
3. אם אתם טסים לאירופה, דעו לכם ששם רצוי לשכור מכונית עם מנוע דיזל, כיוון שהן חסכוניות בדלק באופן משמעותי. מומלץ שלרכב יהיו חיישני רוורס כדי שתוכלו להסתדר בחנייה צפופה או בנסיעה בסמטאות צרות.
4. אם תבדקו באתרי אינטרנט של חברות השכרה בחו"ל תיווכחו שהן מציעות קטגוריות של כלי רכב שאינן מוכרות בארץ. נעשה לכם קצת סדר בעניינים:
א. מכונית שמיועדת לשני נוסעים – באירופה מומלץ לשכור מכונית מקטגוריית CDMR או קומפקט. יש בקטגוריה זו מכוניות משפחתיות קטנות כמו אופל אסטרה, פולקסווגן גולף ופיז'ו 308. יש ספייס רב עבור שני נוסעים ותא מטען שיכול להתאים לשתי מזוודות גדולות.
המכוניות האירופאיות מגיעות לרוב עם גיר ידני, עם מנוע דיזל וניתן להזמין תיבת הילוכים אוטומטית בתוספת תשלום. גם מכוניות מקבוצת הסופר מיני (רנו קליאו, פיז'ו 208) עשויות להתאים.
גם בארה"ב מומלץ לשכור מכונית קטנה, שם מכוניות כאלה מכונות CDAR. הן קטנות, בעלות תיבת הילוכים אוטומטית ומנוע בנזין. בין המכוניות בקטגוריה תמצאו פורד פוקוס, ניסן ורסה ושברולט קרוז.
ב. מכונית למשפחה עם שני ילדים – באירופהמומלץ לשכור מכונית מנהלים כמו אופל אינסגניה או פולקסווגן פאסאט (הקטגוריה מכונה SDMR), או משפחתית קטנה (CWMR) דוגמת פיז'ו 308SW או אופל אסטרה שיבואו לטובתכם בנסיעות ארוכות. יש להן גם נפח מטען גדול יותר. אתם יכולים ללכת גם על מכונית מנהלים נוסח סטיישן (IWMR) שיש בה ספייס נוח לנוסעים ועם תא מטען גדול מאוד.
ומה קורה בארה"ב? שם כדאי למשפחה ללכת על מכונית משפחתית גדולה ואפילו על מכונית מנהלים מהקבוצות IDAR ו-FDAR. בין המכוניות שתוכלו לקבל יש קרייזלר 200 וטויוטה קאמרי, ומכוניות המנהלים האמריקאיות שברולט אימפלרה או דודג' צ'ארג'ר. מדובר בכלי רכב שיש בהם תא מטען עם יכולת להכיל לפחות שלוש מזוודות.
ג. מכונית למשפחה עם שלושה-ארבעה ילדים – ככל שכמות הנוסעים רבה יותר יש פחות מבחר של מכוניות. משפחה בת חמש נפשות תוכל להיכנס למכונית מנהלים גדולה, דוגמת פורד מונדיאו, או סטיישן עם הרבה מקום למטען. משפחה בת שש נפשות כבר תיקח מיני ואן עם שבעה מקומות. באירופה מכונה הקטגוריה הזו SVMR, ויש בה מכוניות כמו פורד גלקסי וסיאט אלהמברה.
בארה"ב יש מבחר רב יותר של מכוניות שמתאימות למשפחות גדולות. יש מיני ואנים דוגמת שברולט טראוורס או דודג' קארוואן, שאפילו משפחה עם ארבעה ילדים יכולה לקחת.
5. השוואת מחירים והתמקחות – השוואה בין חברות השכרת רכב וסוכנים יכולה להעלות פערים של אפילו אלף שקלים (להשכרת בת 6 ימים) בין החברות השונות.  כדאי מאוד להשוות מחירים בין מספר חברות לפני שמשכירים עם חברה מסוימת.
6. חבל לקחת רכב עם GPS – ממש לא מומלץ לשלם על מערכת ניווט ברכב. מעבר לכך שהעלות גבוהה (יש חברות שגובות 10 יום עבור כל יום ואף למעלה מכך) מדובר במערכות מורכבות ולא בהכרח מעודכנות. לכל אחד מאתנו יש היום טלפון חכם שניתן לרכוש עבורו כרטיס סים מקומי בחו"ל עם נפח גלישה של ג'יגה 1 (זה יספיק לשבוע) ולהשתמש באפליקציות כמו ווייז או גוגל Maps.
7. למדו את כללי התנועה במדינה שבה תסעו – לפני שכירת רכב בחו"ל במדינה זרה לכם, מומלץ לדעת מה חוקי התנועה המקובלים בה. ברוב המדינות החוקים דיי דומים, אבל במדינות כמו בריטניה, אירלנד או אוסטרליה הנהיגה היא עם הגה ימני וזה מצריך התאקלמות. יש גם באירופה בחלק מהמקומות תמרורים שלא קיימים בכלל בישראל כמו מעוין צהוב לבן שמודיע לנהג אם זכות הקדימה שייכת לו או לא.
מומלץ גם לתת את הדעת על המהירות המותרת במדינה. אם לא תצייתו לחוקי התנועה תחטפו דוחו"ת על נהיגה במהירות מופרזת שיגיעו דרך חברת ההשכרה עד ישראל. חבל לסיים טיול עם קנס של מאות יורו, נכון? וודאו גם האם יש צורך ברישיון נהיגה בינלאומי או שמספיק רישיון ישראלי – יש מידע על כך באתר של משרד התחבורה.
8. אל תשכחו לצלם את המכונית שקיבלתם – חשוב לבדוק עם קבלת הרכב שהוא במצב תקין, שיש לכם בתוכו רישיון רכב, שיש בתא המטען צמיג ספייר, שיש כלים להחלפת גלגל ומשולש בטיחות, שכל נזק חיצוני שניכר על הרכב מתועד ורשום בחברת ההשכרה. צלמו את הרכב בעת הקבלה שלו מכל הזוויות והכיוונים, ועשו אותו הדבר גם בעת ההחזרה של הרכב. אם התגלו במהלך הנסיעה נזקים כלשהם דווחו עליכם. סביר להניח שלא תצטרכו לשלם עליהם כי יש ביטוח למכונית, אבל אם תסתירו נזקים זה עלול לעלות לכם ביוקר. מה שכן, חשוב שתדעו שנזק שייגרם לחלונות, למראות ולצמיגים אינו יכוסה במרבית הביטוחים.
כל הזכויות שמורות לדקה התשעים בע"מ. סימן מסחר רשום.

TripAdvisor